Gyakori kérdések

Ez régi óvoda? Mióta működik?

1990 szeptemberében nyitotta meg kapuit az óvoda. A legrégibb magyarországi Waldorf óvoda, amely az alapítása óta átszervezés nélkül működik.

Az antropozófia egy vallás?

Az antropozófia a 20. század elején Rudolf Steiner által kidolgozott emberismeret, vagyis az emberre vonatkozó bölcsesség. Ez a Waldorf-pedagógia filozófiai háttere. A Waldorf óvoda a gyerek ismeretéből – életkoronként változó testi, lelki és szellemi szükségleteinek felismeréséből – kiindulva biztosítja a kisgyerek számára az egészséges fejlődést, az egészséges életmódot.

Most akkor ez egy állami vagy egy magánóvoda?

Intézményünk fenntartója a Dr. Bernard Lievegoed Közös-Ég Szabad Nevelési Életközösségeket Támogató Egyesület. Az államtól is kapunk támogatást, de az az összeg a működési költségek kevesebb, mint a felét fedezi. Egyesületünk adományokat fogad, hogy óvodánk működésének feltételeit biztosítani tudja. A szülők az egyesületnek felajánlott adományokkal teremtik meg az óvoda biztonságos működését.

Hány óvónéni dolgozik az óvodában?

4 óvodapedagógus és 5 dajka dolgozik az óvodában. Óvónőink közül hárman rendelkeznek az állami és a Waldorf-óvodapedagógusi végzettséggel is, egyiküknek állami végzettsége van és jelenleg végzi a Waldorf-óvónő képzést. Dajkáink is végzett óvónők, és köztük is van Waldorf-óvónői végzettséggel rendelkező.

Van nyílt nap, amikor megnézhetem, milyen az óvoda?

Évente január-március időszakában szokott lenni Nyílt Délelőtt, ahol a családokat fogadjuk, és olyan alkalom is van, ahol a szülők számára biztosítunk lehetőséget, hogy megismerjék a pedagógusokat és kérdéseket tegyenek fel. A programok időpontjait január elején hirdetjük meg.

Minden szülőnek kötelező részt venni a takarításban és egyéb munkákban?

Hétköznap délutánonként takarítónő dolgozik azon, hogy az összes helyiség tiszta állapotban fogadja másnap a gyermekeket, de az óvoda hétvégi takarítását a szülők végzik. A takarításnál fontos, hogy teljes figyelmünkkel jelen legyünk és szeretetteljes ápolást tudjunk adni a tárgyaknak, hogy a tér minden szempontból megtisztuljon.

Hány éves kortól lehet jelentkezni az óvodába?

Hivatalosan 2,5 éves kortól tudunk felvenni gyermeket, de a felvétel nem a gyermek életkorától függ, hanem attól, hogy óvodaérett-e a gyermek. Ezt a pedagógusok a felvételi folyamat során nézik meg.

Az óvodába jelentkezés feltétele, hogy Gödöllőn lakjunk? Mi sajnos nem itt élünk…

Óvodánk nem körzetes intézmény, bármely településről fogadhatunk gyermekeket.

Hány csoport van az óvodában és hány gyermek?

Az óvoda két csoporttal működik, a maximálisan felvehető gyermekek létszáma 48 fő. Az óvodai csoportba vegyes életkorú, óvodaérett gyermekeket fogadunk, akik Gödöllőről és a környező településekről ékeznek hozzánk.

Év közben jelentkezhetünk?

Általában a maximális létszámmal működünk, de előfordulhat olyan élethelyzet, hogy – mondjuk költözés miatt – elmegy év közben család és felszabadul hely.

Meddig tart az óvodai nap?

Az óvónénik fél 8-tól fogadják a gyermekeket, legkésőbb fél 9-ig kell megérkezni. A délelőtt 12.40-kor ér véget, ekkor mennek haza azok a gyermekek, akik nem alszanak az óvodában. 15.30 és 16.00 között kell érkezni azokért a gyermekekért, akik a délutánt is itt töltik.

Úgy olvasom, az ajánlás szerint a gyermekeket ebéd után érdemes hazavinni. Miért van így?

A gyermek érdeke megkívánná, hogy délben hazamehessen, mert maga a csoportban tartózkodás is fárasztó számára. A gyerek valódi szomatikus és pszichés szükségletei ebben az életkorban egyrészt megkívánják a családon kívüli kapcsolatépítés lehetőségét, másrészt mintegy félnapos, de inkább négy-öt órás csoportban tartózkodás után feltétlenül szükségük volna arra, hogy visszatérhessenek személyes életükbe. Az volna a kedvező, ha az otthoni megnyugtató személyes térben dolgozhatnák fel a délelőtti élményeiket.

Itt tényleg vegetáriánus étkezés van?

Valóban, nincs húsos étel az óvodában. Irányadó étkezési forma a gabonakonyha és sok bio zöldséget és gyümölcsöt esznek a gyermekek. Feltétként azonban megjelenik a kínálati palettán a sajt, tejföl stb. Ebédre levest kapnak, a második pedig az adott napi gabonából készült finomság. (Hétfő: rizs; Kedd: árpa; Szerda: köles; Csütörtök: rozs; Péntek: zab+kukorica)

Mikor van szünet?

Őszi szünet (kb. egy hét), adventi szünet (majdnem három hét), farsangi szünet (kb. egy hét), húsvéti szünet (kb. 10 nap), pünkösdi szünet (kb. 3-5 nap) és nyári szünet június végétől augusztus 31-ig.

Hogyan zajlik az óvodai beszoktatás?

Lehetőség van arra, hogy a gyermekek édesanyjuktól való elszakadása fokozatosan történjen. Így a gyermek óvodai életbe való bekapcsolódása egy-egy rövidebb időszakkal kezdődik, majd az egész délelőttöt felöleli. Kezdetben édesanyjával együtt ismerkedhet a közösséggel. Új gyermekek érkezésekor vagy rendkívüli esetekben családlátogatásokra kerül sor.

Mozognak eleget a gyerekek?

Nagy hangsúlyt fektetünk a szabad levegőn tartózkodásra, részben azért is, mert a nagymozgások gyakorlására nagyobb térre van szükségük a gyerekeknek. Ez azt jelenti, hogy minden nap kimegyünk az udvarra – ha esik, akkor is, ha fúj, akkor is. Késő őszig és kora tavasztól egész nap kint vagyunk a gyerekekkel, akár naponta gyalogolunk, s ilyenkor az udvaron, vagy esetleg az erdőben zajlanak – a napi ritmusnak megfelelően − a különböző tevékenységek (művészi tevékenységek, főzés, kertészkedés, barkácsolás…)

Azt mondta az egyik ismerősöm, hogy itt a szülőknek elég sok mindent kell csinálni… Igaz ez?

Óvodánkban a szülők szerepe jelentős. A nagyobb szünetekben alaposan ki kell takarítani az épületet, elvégezni a kisebb-nagyobb javításokat. A szülők az óvónőkkel együttműködve részt vállalnak abban, hogy a gyerekeket megfelelő minőségű környezet fogadja. A szülői esteken közösen beszélünk az ünnepekről, ahol bizony a szülőkre is hárul feladat (fánksütés, a nyárünnep megszervezése, manócskák varrása stb.).

Hogyan tudok jelentkezni?

A jelentkezési lapot kell kitölteni, és mellékelni egy fél évnél nem régebben készült fényképet a gyermekről. Ezt az óvoda emailcímére – vagy akár postai úton – kell küldeni. A következő nevelési évre történő jelentkezés határideje mindig az adott év március 15. napja. Bővebben »

Mi alapján dől el, hogy kit vesznek fel?

Az óvodánkba való felvételkor alapvető kérdés, hogy a szülők ismerik-e a Waldorf-pedagógiát, tudják-e, milyen közegbe, környezetbe hozzák gyermekeiket.

Van valamilyen különleges elvárás?

A számítógépes játékok teljes mellőzése, a média-hatások minimalizálása és a finomított élelmiszerek használatának minimalizálása a pedagógusokkal történő egyeztetés alapján.